نام اثر: (pshyco-pass)روان گذر فصل ۱

رده سنی:+۱۸

امتیاز (IMDB):۸/۳۰

امتیاز (MAL):۸/۷۴

شرکت تولید کننده و توضیع کننده:Production I.G

کارگردان: Naoyoshi shiotani

نویسنده: Gen Orobudi

سال انتشار:۲۰۱۲

ژانر:اکشن،پلیسی،روانشناختی،معمایی، علمی-تخیلی

خلاصه داستان: در قرن بیست‌ودوم میلادی و نسخه‌ای سایبرپانکی از شهر توکیو انسان‌ها همگی توسط سیستمی کنترل می‌شوند تا پیش از ارتکاب جرم به قتل برسند

متن دارای اسپویل است!

 

وقتی که برای اولین مرتبه شروع به دیدن انیمه روان گذر کردم،منتظر دیدن یک انیمه ساده با کمی چاشنی معمایی بودم. از آن دسته چاشنی هایی که باعث میشه اکثر مخاطب ها به خاطر پاسخ مهما هم که شده روی صندلی خودشان بشینند و انیمه رو دنبال کنند.اما این گونه نیست... انیمه فراتر از تصور مخاطبان قرار می گیرد.

 

ابتدای سریال-انیمه به مانند همه سریال ها با فضای عادی شروع می شود.فضایی که ما را با کارکتر ها آشنا می کند،منطق داستانی را نشان می دهد و جامعه ای ایده آل را به تصویر میکشد.جامعه ای که جرم و جنایت در آن به حداقل رسیده،نظم عمومی برپاست و گویا همه چیز و همه کس سر جای خود هستند. حداقل تا زمانی که از حقیقت تلخ این جامعه آگاه نیستیم.

قسمت به قسمت انیمه جدی تر و چالشی تر می شود تا شما را با مفهوم اصلی انیمه آشنا کند. وقتی که پرده جامعه کنار می رود جامعه حقیقی نمایان می شود.جامعه ای سرد،تلخ،خشک و در عین حال افسرده.جامعه ای که به جای عشق،ترس بر آن حکمرانی می کند و نام آن نظم نامیده می شود.جامعه ای که کنترل نکردن احساسات محکوم و حتی به مرگ منجر می شود.افراد در انتخاب شغل محدود و یا حتی مجبور هستند.

 

از شرایط جامعه ای  که انیمه نشان می دهد بگذریم چالش های ذهنی که در انیمه به وجود می آید  بسیار مور مور کننده است!! شخصا حاظرم باها و بارها مجادله درونی آکانه(شخصیت اول داستان) را ببینم.در کنار آکانه شخصیت های مکمل دیگری هستند که نیز داستان را باور پذیر تر می کنند .از این شخصیت های مکمل میتوان به ماکشیما،کاگاری،نوبوچیکا و ... اشاره کرد،در کنار آن موسیقی متن زیبا دست به دست هم می دهند تا شما را به دیدن یک فصل انیمه لذت بخش دعوت کنند

 

هرچند که ممکن انیمه در ابتدای داستان روند عادی داشته باشه اما کمی که بگذره داستان برای شما جذاب و فوق العاده میشه به طوریکه  هیجان در تمام قسمت های انیمه شما را دنبال می کند و چاقویی بر خواب شما می گذارد تا انیمه را تمام کنید.پس اگر به جای یک قسمت یک فصل دیدید،تعجب نکنید!!.

نکات مثبت
موسیقی متن شنیدنی داستانی خیره کننده
نکات منفی
حاوی صحنه های خشونت آمیز که ممکن است برای همه مناسب نباشد.