کیان (ارمایل) نویسنده: کیان (ارمایل) 14 شهریور 1399 0 674
Card image cap
گنجوتسو
ناروتو

گنجوتسو  幻術) معنای: تکنیک های توهم زا) یکی از سه حالت اصلی جوتسوست که از چاکرا استفاده می کند. برخلاف نینجوتسو ، اثرات گنجوتسو واقعی نیست ، فقط توهماتی است که توسط کسانی که قربانی آن می شوند ، حس میشود. در گنجوستو کاربر از ماهیت چاکرای یین استفاده اساسی میکند.(۱)

گنجوستو در اثر اختلال و یا کنترل شدن چکرای سیستم عصبی مغزی پدید می آید.گنجوتسو حواس پنجگانه را تحت تاثیر قرار میدهد و حواس فرد متخلخل شده و در توهمی ساختگی گیر میوفتد و ممکن است درد فیزیکی را نیز احساس کند.در انیمه گفته شده که گنجوتسو روی قسمت خاصی از مغز تاثیر میگذارد که در جلوی مغز قرار دارد و باعث میشود که تمامی پستانداران درگیر گنجوتسو شوند.

کیکایچو،{از حشراتی که مورد استفاده قبیله آبورامه قرار میگیرد}مانند سایر حشرات فاقد آن قسمت خاص هستند پس اصلا متوجه گنجوتسو نمیشوند. از همینرو قبیله آبورامه به سختی در گنجوتسو فرو میروند حتی اگر حواس آتها به طور کامل پرت شود.(۲)

از گنجوتسو میتوان برای شست و شوی مغزی نیز استفاده کرد و توهماتی را برای القای مقصود به آنها به وجود اورد.

میتوان به وسیله سبک آب،رعد و.. نیز گنجوتسو را اعمال کرد.همچنین گنجوستوی شنیداری یکی از خطرناک ترین گنجوتسو هاست زیرا در فواصل طولانی نیز کاربرد دارد.(۳)

علی رغم کاربردی بودن گنجوستو،اکثر شینوبی ها کمتر به دنبال استفاده از آن هستند چرا که در وهله اول،یادگیری و استاد شدن در این نوع جوتسو بسیار مشکل است چرا که باید هدف را القا کند(۴) و توهم را واقعی جلوه دهد.چیزی که حتی شینوبی در حد جیرایا نیز زیاد در آن خیلی ماهر نبود.(۵)

البته بعضی شینوبی ها مانند یوهی کورنای و یا افراد قبیله اوچیها توانمندی بالایی در اجرای گنجوتسو دارند.قبیله اوچیها به وسیله دوجوتسو و با دیدن هدف،گنجوتسو را بر آنها اعمال میکنند.

گنجوستو در نبرد بسیار موثر است،با وسیله آن میتوان هدف را گیج و سردرگم کرده و حتی با ایجاد توهمات لحظه ای ویا تغیرات کوچک در دید هدف،آن را مغلوب کرد،مانند گنجوتسوی ساسکه اوچیها درمقابل دانزو شیمورا.

میتوان با ایجاد تغیر در جریان چاکرا،باعث خنثی شدن اثر گنجوتسو در خود ویا دیگران شد.مثلا شخصی که در حالت سنجوتسو قرار دارد و یا در حالت بیجو  قرار دارد به ندرت دچار گنجوتسو میشود(جینچیوریکی اگر رابطه دوستانه ای با بیجوی خود داشته باشد،به ندرت درگیر گنجوتسو میشود)(۶).همچنین افرادی که قربانی گنجوتسو میشوند،با زدن جوتسوی گنجوتسو کای/جوتسوی توهم معکوس آن را از خود دور کنند.(۷)(۸)(۹)

کاربری که وارد گنجوتسو شده است با اعمال درد میتواند از گنجوستو خارج شود به شرطی که درد متحمل شده از طرف گنجوتسو نباشد مثلا خودش به خودش آسیب بزند.(۱۰)

کاربران شارینگان با دیدن جریان چاکرای ساطع شده از هدف توانایی آگاهی از وجود گنجوتسو را دارند و میتوانند خود را آزاد کنند همچنین با وارد کردن خود در توهم هدفی که گنجوتسو خورده میتوانند او را نیز آزاد کنند.(۱۱)

به گفته  دیدارا بعد از ملاقات او با ایتاچی،او چشم چپش را تمرین داد تا یتواند او را از گنجوتسو،رها سازد.(۱۲)

اگر وسیله اعمال گنجوتسو،دوجوتسو باشد و کاربر دید کافی به هدف نداشته باشد دیگر نمیتواند گنجوتسو را اعمال کند زیرا باید هدف را ببیند.

ایزاناگی برخلاف سایر گنجوستو با در آمیختن دو ماهیت چاکرای یین و یانگ توهم را به واقعیت تبدیل میکند و اثراتش در دنیای واقعی نیز دیده میشود.

اوبیتو اوچیها علی رغم جینچیوریکی بودن یاگورا کاراتاچی،{میزوکاگه سوم} میتوانست او را به طور کامل کنترل کند که نشان از قدرت بالای او در گنجوتسوست.(۱۳)

به دلیل واقعی نبودن گنجوستو معمولا هدف به وسیله آن نمیمیرد ولی {در رمان ایتاچی شیندن:کتاب شب تاریک} ایزومی اوچیها توسط ایتاچی اوچیها با جوتسوی سوکویومی به قتل میرسد.

در انیمه قبیله کوراما ککی گنکای خاص داشتند که به وسیله آن،بعضی از آنها توانایی ایجاد یک گنجوتسویی را داشتند که باعث میشد هدف به طور کامل از واقعی بودن آن اقناع شود و توهم به صورت فیزیکی نیز بر او اثر بگذارد و به راحتی آن را بکشد.

ایتاچی بیان کرده که سوکویومی او فقط به وسیله شارینگانی که با او همخون است میتواند شکسته شود.(۱۴)

در انیمه حتی مکا ناروتو که یک ربات بود نیز درگیر گنجوتسو شد.(۱۵)

 

۱-مانگا چپتر ۵۴۸ صفحه ۱۸

۲-انیمه ناروتو قسمت ۲۰۶

۳-مانگا چپتر ۲۱۴ صفحات ۱۳ و ۱۴  

۴-دیتابوک دوم صفحه ۱۶۳

۵-مانگا چپتر ۳۷۸ صفحه ۶

۶-مانگا چپتر ۴۱۳ صفحه ۱۵

۷-راه رهایی از گنجوتسو منظم کردن دوباره چاکرا و یا شوک عصبی است.هنگامی که چاکرا به شخصی که در گنجوتسو قرار دارد وارد میشود جریان متلاطم شده و به هم ریخته چاکرا دوباره به حالت عادی برگشته و فرد از گنجوتسو خلاص میشود همچنین هنگامی که شخص به خودش آسیب میزند اعصاب او تحریک شده و از گنجوتسویی که همزمان مغزش را نیز درگیر کرده است میتواند خلاص شود.

۸-انیمه ناروتو شیپودن قسمت ۴۸۴

۹-مانگا چپتر ۲۵۹ صفحه ۸-۱۰

۱۰-مانگا چپتر ۳۴۵ صفحات ۸ و ۹

۱۱-مانگا چپتر ۵۸۵ صفحه ۱۳

۱۲-مانگا چپتر ۳۶۰ صفحه ۱۷

۱۳-مانگا چپتر ۵۰۷ صفحات ۱۲-۱۵

۱۴-مانگا چپتر ۱۴۲ صفحه ۱۵

۱۵-انیمه ناروتو شیپودن قسمت ۳۷۷

فکر میکنید کوتوآماتسوکامی روی رینگان تاثیر گذار است؟!