کیان (ارمایل) نویسنده: کیان (ارمایل) 20 بهمن 1399 2 513
Card image cap
هیروزن ساروتوبی
ناروتو
اطلاعات
بیوگرافی

هیروزن ساروتوبی(猿飛ヒルゼン) ملقب به پروفسور،شاگرد توبیراما سنجو(هوکاگه دوم) شینوبی که بعضا به اسم خدای شینوبی نام برده میشود(۱) و هوکاگه سوم کونوهاکاگوره{دهکده مخفی در برگ} کسی که جان خود را برای دفاع از دهکده در برابر حمله اروچیمارو فدا کرد(۲)

خلاصه زندگی:

هیروزن جز اولین شینوبی هایی بود که توبیراما سنجو آنها را به تیم های سه نفره تقسیم کرد.اعضای دیگر تیم او همان بزرگان دهکده بودند(هُمورا میتوکادو و کوهارو اوتاتانه)

بعد از آشنایی با دانزو شیمورا و اتفاقاتی که بین آنها میوفتد(در فیلر به آن پرداخته شده) حسادت دانزو را بر می انگیرد و آن دو تبدیل به دو رقیب سرسخت برای یک دیگر میشوند.

در جریان جنگ جهانی اول شینوبی،توبیراما هر دو تیم(هیروزن،هٌمورا،کوهارو به همراه دانزو شیمورا،کاگامی اوچیها و توریفو آکیمیچی) خود را درجنگ درگیر میکند.هنگامی که در محاصره نیرو های کینکاکو قرار میگیرند هیروزن با شهامت اعلام میکند که حاضر است جان خودش را برای دفاع از دهکده و بقیه فدا کند ولی توبیراما موافقت نمی کند.او بر این باور بود که نسل جدید باید هدایت دهکده را در دست بگیرند و آن را به سمت صلح و آرامش هدایت کنند.در نتیجه خود توبیراما جانش را برای فرار شاگردانش فدا کرد.

توبیراما قبل از مرگش هیروزن را هوکاگه سوم اعلام میکند و دانزو را به عنوان رئیس آنبو بر میگزیند تا هر دو بتوانند باعث پیشرفت دهکده شوند.

در انیمه هیروزن خود  اجازه  تشکیل شاخه روت(ریشه)آنبو را صادر کرده بود.شاخه ای از آنبو که از نظر دانزو به دنبال تعادل بخشیدن بین بخش تاریک و روشن دهکده تاسیس شده بود.در انیمه گفته شده که بارها هیروزن از تحرکات خاص ریشه آنبو چشم پوشی کرده بود.(۳) 

هیروزن بعد ها با ازدواج میکند و نام فرزندش را آسوما میگذارد.

برای تربیت نسل جدید او مانند توبیراما سه شاگرد میپذیرد:اروچیمارو،سوناده سنجو و جیرایا.نبوغ موجود در اروچیمارو برای هیروزن کافی بود که او را در حد خود بداند و آینده دهکده را مانند استادش به دست شاگردش بدهد اما بعد از مرگ خانواده اروچیمارو،او دگرگون شده(۴)و دست به اعمالی زد که تمام تفکرات هیروزن را درباره اش تغییر داد.

در جریان جنگ جهانی دوم و سوم که دهکده به رهبری هیروزن بود خساراتی که دهکده متحمل شده بود به قدری دانزو را خشمگین کرد که چندین بار از هیروزن خواسته بود از مقام هوکاگه بودن استعفا دهد.

در جریان انتقال قدرت علی رغم اینکه هیروزن به اروچیمارو علاقه داشت و فکر میکرد او جانشین بهتری است اما اروچیمارو با اعمالش  به طور نسبی از این عنوان کنار گذاشته شد.حتی جیرایا نیز خود را در حد  این مقام ندانسته وبا پیشنهاد هیروزن مخالفت میکند اما او شاگردش میناتو نامیکازه را معرفی میکند.شینوبی که در جریان جنگ جهانی سوم شایستگی هایش را به نمایش گذاشته بود و در نهایت هیروزن و لرد فِئودال ها،میناتو را به این عنوان انتخاب میکنند.

بعد از حمله نه دم و جریاناتی که پیش آمد و مرگ میناتو را به همراه داشت دوباره هیروزن هوکاگه شد.بارها هیروزن از کار های یاغیانه اروچیمارو چشم پوشی کرده بود اما هنگامی که اروچیمارو قصد داشت روی یک کینجوتسو(فوشی تنسه) کار کند با او مبارزه میکند ولی او را نمیکشد.در انیمه او به چیزهای بیشتری پی میبرد و متوجه میشود که اروچیمارو روی نوزادان با استفاده از دی ان ای هوکاگه اول آزمایش هایی انجام داده بود.نتیجه آزمایش ها زنده ماندن یکی از آن نوزادان بود که بعد ها تنزو نامیده شد.او خود سرپرستی یاماتو(تِنزو) تنها نوزاد زنده مانده از آن ازمایش را برعهده میگیرد و بعد ها یاماتو زیر نظر دانزو درآنبو همراه با کاکاشی فعالیت میکند.

هنگام امتحانات چونین و همکاری سوناگاکوره{دهکده مخفی در شن} و اُتوگاکوره{دهکده مخفی در صدا} هیروزن و اروچیمارو به نبرد با یکدیگر میپردازند و اروچیمارو به قصد انتقام از دهکده و هیروزن به کونوها حمله میکند.او ابتدا هوکاگه اول و دوم را  ادوتنسه کرده و به نبرد با هیروزن میپردازد.هیروزن برای آنکه دهکده را حفظ کند از مهرو موم خدای مرگ برای مهر کردن هوکاگه های ادوتنسه شده استفاده میکند و برای آن که دوباره مرتکب اشتباه نشود سعی میکند توسط مهرو موم اورچیمارو را نیز از بین ببرد. در نهایت هیروزن توسط شمشیر اروچیمارو(کوساناگی) آسیب میبیند.البته سازو کار مهر و موم خدای مرگ به گونه ای است که خود کاربر نیز در نهایت روحش را تقدیم آن میکند و میمیرد. هیروزن تنها توانست دو دست اورچیمارو را مهر و موم کند تا دیگر او نتواند از کینجوتسو بهره ببرد و به کسی آَسیب برساند.

توانایی های هیروزن

استعداد بالای هیروزن به قدری زیاد بود که برای مدتی نزد هاشیراما سنجو به تمرین کردن پرداخت.(۵)

هیروزن تمامی ماهیت های طبیعی چاکرا (آّب،آتش،باد،رعد،زمین(خاک)،یین و یانگ) را دارد.طبق انیمه هیروزن مقدار چاکرای بالایی دارد.(۶)البته با گذشت سن میزان چاکرایش به شدت کاهش یافت.(۷)سن هیروزن در پارت یک تقریبا ۷۰ سالش است.مشخصا نهایت توانایی او در پارت یک نشان داده نشد.

سرعت فردی وی به قدری بالا بود که هنگام مبارزه برچسب های انفجاری را بدون متوجه شدن هاشیراما سنجو و توبیراما سنجو به آنها چسباند.(۸)

توانایی کنترل چاکرای وی به قدری بالاست که از گنجوتسوی هاشیراما(در انیمه توبیراما) توانست در بیاید البته قابلیت سنسورتایپ بودنش بی تاثیر نبود.(۹)

هیروزن بر تمامی هنر های نینجایی مسلط بود و در آنها توانایی قابل توجهی داشت و در سطح بالا از آنها استفاده میکرد.همچنین قابلیت استفاده از هر جوتسویی را داشته و قادر بودن با دیدن مهر انگشتی هر جوتسویی(غیر از ککی گنکای) را اجرا کند(۱۰)

او تمام جوتسوهای موجود در دهکده مخفی برگ{کونوهاکاگوره}را میدانست و بلد بود حتی هیدن جوتسوها که به خاطر مخفی بودن و سری نگه داشته شدن مشهور هستند(۱۱)

هوش,دانش و استراتژی او به قدری بالا بود که با دیدن گوی های حقیقت یاب به سرعت آن هارا تا حدی آنالیز کرد.

در بوکیجوتسو و استفاده از شوریکن مهارت بالایی داشت و توانایی او را در مانگا و انیمه شاهد بودیم.

هیروزن اِنما را احضار میکرد.پادشاه میمون ها(سارو نیز به معنی میمون هست.چندبار توبیراما او را به چنین اسمی صدا زد(۱۲))

انما میتوانست به یک عصای بزرگی تبدیل شود.عصای هیروزن به قدری قوی بود که شمشیر اورچیمارو نیز نمیتوانست آن را کامل ببرد و به اندازه الماس سخت بود(۱۳)

در زمینه فویینجوتسو به شدت ماهر بود و مانند میناتو نامیکازه توانست از مهر و موم خدای مرگ استفاده کند.(۱۴)

در دیتابوک اول و دوم هیروزن نمره سی و  چهار و کسب کرده و در هر دو دیتابوک نمرات مشابه بودند

گنجوتسو،تایجوتسو،نینجوتسو،نبوغ و توانایی در استفاده از مهرانگشتی نمره او ۵ است

در زمینه سرعت استقامت(چاکرا) و میزان قدرت فیزیکی نمره او ۳ است.

لازم به ذکر است که با گذشت سن سرعت،چاکرا و قدرت فیزیکی کاربر کاهش میابد.میتوان نتیجه گرفت هیروزن در جوانی واقعا خدای شینوبی زمان خود بوده است! حتی اروچیمارو گفت اگر هیروزن ده سال جوان تر بود میتوانست او را بکشد.

 

توضیح درباره شخصیت هیروزن و نقدی بر اعمال او

هیروزن شاگرد توبیراما سنجو بود.درباره شخصیت خود توبیراما در مقاله مربوط به او توضیح خواهیم داد.اما در کل نیمه روشن و دیدگاه روشن توبیراما در وجود هیروزن تداعی شده و دیدگاه او همواره دیدگاهی صلح طلبانه و گریز از نزاع بود.

هیروزن سعی میکرد همه کارها و موضوعات به صورت دیپلماتیک و مخفیانه صورت بگیرد تا آرامش دهکده به هم نخورد.

شاگردهای هیروزن هم بر اساس تفکرات او عمل کردند و شاگردانشان را پرورش دادند البته استثنائاتی نیز بود.

 نقش هیروزن مرگ قبیله اوچیها را در مقاله ای جداگانه بررسی خواهیم کرد.

هیروزن مانند تمامی هوکاگه ها از جان و دل برای دهکده زحمت می کشید و برای دفاع از دهکده نیز خود را قربانی کرد.

مفهوم اراده آتش را که بارها تمامی هوکاگه ها به آن اشاره داشتند را به نسل بعد (آسوما و شاگردانش) و آنها نیز به نسل بعدی  منتقل کردند.درباره اراده آتش مقاله کاملی ارائه خواهیم داد.

در واقع همین تفکر تمام سیاست های هیروزن را توجیه میکند البته اینکه او به دانزو اجازه داد که نیمه تاریک کونوها را به وجود آورد نقد بزرگی بر روی این عملکرد اوست هم چنین نکشتن اروچیمارو نیز نقد دیگری بر کارکتر او تلقی میشود.

 

۱-مانگا چپتر ۱۲۱

۲-مانگا چپتر۱۲۲

۳-انیمه ناروتو شپیودن ق ۳۵۱

۴-انیمه ناروتوشیپودن ق ۳۴۴

۶۵-مانگا چپتر ۱۱۹

۶-ناروتو پسمت ۷۱

۷-مانگا چپتر ۱۷

۸-مانگا چپتر ۱۲۰

۹-مانگا چپتر ۱۲۳

۱۰-مانگا چپتر ۹۴، انیمه ناروتوشپیودن ق ۲۸۴، دیتابوک اول ص ۱۶۲

۱۱-ناروتو چپتر ۱۲۰،دیتابوک چهارم ص ۱۷۰

۱۲-مانگا چپتر ۱۱۸ و ۱۲۰

۱۳-مانگا چپتر ۱۲۰

۱۴-مانگا چپتر ۱۲۲