کیان (ارمایل) نویسنده: کیان (ارمایل) 27 مهر 1399 5 3446
Card image cap
رینگان
ناروتو
اطلاعات

رینگان(輪廻眼 به معنای چشم سَمسارا)

رینگان یکی از سه دوجوتسوی بزرگ است(۱)

از قویترین دوجوتسوهای دنیای ناروتو است.میتوان گفت رینگان حالت بسیار پیشرفته تر شارینگان است همچنین به نظر میرسد نیای مشترک آنها رینه شارینگان باشد.

اولین چیزی که رینگان از هر کاربری میطلبد چاکرای عظیم است.رینگان توانایی های فوق العاده قدرتمندی به کاربر میدهد.

رینگان مانند اکثر دوجوتسو ها توانایی انتقال به کاربر دیگری را دارد (۲)و همانند شارینگان هنگام استفاده از آن فشار بیشتر و چاکرای بسیار بیشتری را از کاربر غیر اصلی{فرعی} میطلبد. اگر کاربر هنگام کاشت رینگان از نظر روحانی و جسمانی آماده نباشد ممکن است کنترل خودش را از دست بدهد.

قدرت واقعی رینگان در دست کاربر اصلی اش شکوفا میشود از همینرو کاربر فرعی نمیتواند از حداکثر قدرت آن استفاده کند. مثلا اوبیتو اوچیها هرگز نمیتوانست از جوتسوی لیمبوی مادارا اوچیها استفاده کند.

با داشتن رینگان کاربر میتواند به پنج ماهیت طبیعی چاکرا{آب،باد،خاک،آتش و رعد} مسلط و در هرجوتسویی استاد شود.(۳)رینگان تنها دوجوتسوست که میتواند لوح سنگی دانای شش طریقت را کامل رمزگشایی کند.(۴)

اولین کاربر رینگان روی زمین،هاگورمو اوتسوتسوکی یا همان دانای شش طریقت است.در انیمه نشان داده شد که او مستقیما بعد از آسیب رساندن به برادرش،چشم هایش از حالت شارینگان به رینگان تبدیل شدند در صورتی که در مانگا اصلا چنین چیزی نیست.(۵)

در دیتابوک چهارم گفته شده که هاگورمو اوتسوتسوکی ککی موراست در نتیجه رینگان اون نیز به نظر میرسد ککی مورا باشد.

رینگان های متفاوتی در دنیای ناروتو است ولی برای دستیابی به رینگانی که در انیمه به رنگ بنفش دیده شده و متعلق به هاگورومو اوتسوتسوکی است؛باید چاکرای هاگورومو اوتسوتسوکی در بدن کاربری که شارینگان دارد، تداعی شود.برای اینکار یا باید از خود هاگورمو اوتسوتسوکی چاکرا گرفت و یا چاکرای او را بازتولید کرد.(۶)

برای بازتولید کردن چاکرای هاگورمو باید چاکرای ایندرا اوتسوتسوکی و آشورا اوتسوتسوکی که فرزندان هاگورومو هستند را با هم آمیخت. ازآنجایی که این دو نفر در دسترس نیستند تنها راه بازتولید کردن این چاکرا،استفاده از تناسخ این دو نفر می باشد.در واقع چاکرای این دو نفر بعد از مرگ به نسل های بعدی منتقل میشود.چاکرای ایندرا در قبیله اوچیها و چاکرای آشورا در قبیله سنجو و اوزوماکی بین شینوبی ها در طی سال ها منتقل شده است.امکان بازتولید چاکرای هاگورمو اوتسوتسوکی تا قبل از مادارا اوچیها کاملا ناشناخته بود،حتی خود مادارا اوچیها نیز اتفاقی چنین دوجوتسویی را کسب و کشف کرد.او که تناسخ ایندرا بود با پیوند سلول های هاشیراما سنجو که او نیز تناسخ آشورا بود توانست رینگانش را بعد از چندین سال و در هنگام مرگ بیدار کند.حتی چشمی که با آن ایزاناگی نیز زده بود احیا شده و به رینگان تغییر حالت داد.وی قبل از مرگش چشم هایش را به کمک زتسو به ناگاتو اوزوماکی منتقل کرد.(۷)

بعد ها اوروچیمارو و کابوتو یاکوشی نیز سعی کردند با انجام چنین پروسه ای و با پیوند دی ان ای اوچیها و سنجو رینگان را بیدار کنند که در این کار به بن بست خوردند و موفق نشدند.(۸)کابوتو یاکوشی در جریان جنگ جهانی چهارم توانست چاکرای مادارا و هاشیراما را ادغام کند و رینگانی را برای مادارا اوچیها به ارمغان بیاورد اما به دلیل ادوتنسه بودن مادارا و نبودن بدن اصلی این جفت رینگان به نوعی تقلبی  بوده و بعد از زنده شدنش{رینه تنسه} از بین رفتند(۹).

چشم های اصلی وی در طی این چند ساله ابتدا در اختیار ناگاتو اوزوماکی{پین} ،اوبیتو اوچیها و زتسو سیاه بود تا زمانیکه توسط زتسوی سیاه رینه تنسه شده و دوباره به حیات بازگشت و چشم های اصلی خودش را به دست آورد.

ساسکه اوچیها از خود هاگورمو اوتسوتسوکی چاکرا دریافت کرده و چشم چپش به رینگان تبدیل شد.رینگان وی با تمام رینگان ها فرق داشته و دارای شش توموعه است.{در مانگا ابتدا با نه توموعه نشان داده شد و در طی استفاده توموعه های رینگانش کمتر شد در صورتی که در انیمه اینگونه نبود.}

موموشیکی اوتسوتسوکی  جفت رینگان در کف دستهایش دارد. آنها در ابتدا به رنگ قرمز هستند ، اما بعد از اینکه او کینشیکی را به نوعی مصرف میکند ، رینگان ها به رنگ بنفش (در Boruto: Naruto the Movie) یا زرد (در Boruto: Naruto Next Generations) تبدیل می شوند. همچنین سومین رینگان که روی پیشونی اش قرار دارد بیدار میشود که همرنگ دو رینگان کف دستش است.در انیمه ، رینگان های زرد موموشیکی هنگام استفاده از قدرت آنها به رنگ قرمز در می آیند.(۱۰)

لازم به ذکر است که چشم روی پیشانی او رینه شارینگان نیست چون اولا موموشیکی ککی مورا نیست و دوما رینگان او نه توموعه ندارد.

اوراشیکی اوتسوتسوکی {این کارکتر فقط در آرک فیلر انیمه بوروتو حضور دارد.}

رینگان او در دو فاز نشان داده شده.فاز اول به رنگ آبی و فاز دوم به رنگ قرمز همراه با شش توموعه است. او همچنین میتواند رینگان خود را به بیاکوگان سوویچ کند.(۱۱)

مادارا توانایی سوییچ کردن رینگان به شارینگانش را داشت.(12)همچنین ساسکه در انیمه نیز رینگان و شارینگان خود را به طور کامل غیر فعال کرد.

 

رینگان توانایی های عمومی و تخصصی دارد:

کاربری که رینگان را دارد مجموعا میتواند به هفت توانایی عمومی که به جوتسوهای شش طریقت شناخته شده هستند دسترسی داشته باشد(۱3):

۱-    تِندو(Deva Path 天道)

این طریقت به کاربراجازه میدهد هر چیزی را به سمت خودش جذب و یا دفع کند. جوتسو های این طریقت یک محدودیت زمانی حداقل پنج ثانیه ای دارند و کاربر نمیتواند پشت سر هم از آن استفاده کند.

در این طریقت کاربر میتواند از چیباکو تنسه نیز بهره ببرد.در چیباکو تنسه کاربر یک گوی سیاه ایجاد میکند و این گوی میتواند تقریبا هر چیزی را به سمت خود جذب کند و جرم کروی عظیم الجثه به وجود آورد.

 همچنین با کمک این طریقت، ناگاتو میتوانست از بانشوتِنین و شینرا تنسه نیز استفاده کند.{فقط درانیمه ساسکه اوچیها و در بازی مادارا اوچیها از بانشوتِنین استفاده کرده اند.}

۲-    شورادو(Asura Path 修羅道)

این طریقت به کاربر اجازه میدهد بدن خود را به ابزاری مکانیکی تبدیل کرده و از سلاح های امروزی استفاده کند.ناگاتو با کمک این طریقت میتوانست دست اضافه برای خودش درست کند.خودش را شلیک کند،از بدنش موشک شلیک کند،از توپ و یا لیزر چاکرایی بهره ببرد و ... .

۳-    نینگِندو(Human Path 人間道)

این طریقت به کاربر اجازه میدهد روح افراد را از بدنش جدا کند و ذهن آنها را بخواند.این کار با گذاشتن دست کاربر روی سینه و یا سر هدف انجام میشود.روح جدا شده پیش پادشاه جهنم نگه داری میشود.

میتوان گفت این طریقت به دلیل محدود بودن و کُند تر بودن نسبت به سایر طریقت ها در میدان نبرد نسبتا کم کاربرد تر است.

۴-    چیکوشودو( 畜生道        (Animal Path 

این طریقت به کاربر اجازه میدهد موجودات عجیب الخلقه ای را احضار کند.برای احضار، کاربر نیازی به ریختن خون و یا مهر انگشتی ندارد.همچنین لازم به ذکر است که ناگاتو از این طریقت برای احضار سایر طریقت ها و کونان نیز استفاده کرده است.موجوادتی که توسط این طریقت احضار شده اند پرنده،سگ،آفتابپرست،گاو،پاندا،کرگدن،خرچنگ و هزارپای عظیم الجثه هستند.{تمام این موجودات نیز دارای یک میله چاکرای سیاه رنگ بودند و چشمانشان رینگان داشت.}

۵-     گاکیدو(餓鬼道 Preta Path)

این طریقت به کاربر اجازه میدهد که چاکرا را در هر حالتی حتی سنجوتسو  جذب کند البته با جذب شدن چاکرای سنجوتسو اگر کاربر آمادگی اش را نداشته باشد ممکن است به سنگ تبدیل شود.این جذب چاکرا میتواند از طریق تماس فیزیکی میسر شود.لازم به ذکر است که ناگاتو در زمان جنگ جهانی چهارم توانست با کمک این طریقت مقداری از چاکرای هشت دم را جذب کند.این توانایی در دسته بندی (چاکرا کیویین نینجوتسو) نیز قرار میگیرد.

۶-    جیگوکودو(地獄道 Naraka Path)

این طریقت به کاربر اجازه دسترسی به پادشاه جهنم را میدهد.پادشاه جهنم یک سر است که از زمین بیرون می آید و یک جفت رینگان دارد.در انیمه شعله های بنفش از اطرافش بیرون میزند.

با کمک این طریقت کاربر میتواند از هدفش بازجویی کند.اگر هدف راست بگوید در امان میماند ولی اگر دروغ بگوید زبانش از بدنش به وسیله شاخک هایی که از دهان پادشاه جهنم بیرون آمده خارج شده وهدف میمیرد.

 توانایی دیگر این طریقت بازیابی است.یعنی با کمک همان شاخک های پادشاه جهنم کاربر هر آسیبی را از بین میبرد و دوباره به حالت اول و تندرست خودش بازمیگردد.

میتوان گفت بین شش طریقت ذکر شده جیگوکودو از مهم ترین طریقت ها می باشد.

با توجه به گفته کابوتو یاکوشی کاربر این طریقت میتواند جسم و روح را با کمک پادشاه جهنم حمل کند.

 

۷-    گِدو(Outer Path 外道)

این طریقت به کاربر اجازه میدهد تا زندگی و مرگ را کنترل کند.از میله های چاکرا{گیرنده های سیاه} استفاده کند.مجسمه گِدو را احضار کند و با کمک آن زنجیر های چاکرا را آزاد کند.

با استفاده از این طریقت کاربر میتواند افراد را با رینه تنسه، زنده کند هر چند به دلیل استفاده از چاکرای عظیمی که این جوتسو میطلبد، زندگی اش را از دست میدهد.{اوبیتو اوچیها با کمک سلول هاشیراما و زتسوی سیاه یعد از اجرای این نینجوتسو زنده ماند.}

به وسیله این طریقت کاربر میتواند با کنترل چاکرای خود میله های سیاهی ایجاد کند و با آن هدف را کنترل کند.مانند کاری که ناگاتو اوزوماکی کرده بود.البته لازم به ذکر است که ناگاتو اوزوماکی با کمک طریقت چیکوشودو موجودات عظیم الجثه را نیز کنترل میکرد.همچنین با توجه به اینکه تمام طریقت هایش دارای دوجوتسوی رینگان و میله های چاکرا بودند در نتیجه او میتوانست از طریق زاویه دید آنها جهان را ببیند و انها را تحت کنترل خودش داشته باشد.

در رینه تنسه نیز ناگاتو اوزوماکی از پادشاه جهنم استفاده کرد.

هاگورومو اوتسوتسوکی نیز از طریق همین طریقت توانست ارواح کاگه ها را بعد از جنگ جهانی چهارم برگرداند.

 

توانایی های اختصاصی رینگان که تاکنون در انیمه و یا مانگا نشان داده شده است:

۱-شینرا تنسه:این جوتسو یکی از توانایی های طریقت تندو است که صرفا ناگاتو اوزوماکی از آن در انیمه و مانگا استفاده کرده است.این جوتسو به کاربر اجازه میدهد که یک نیروی دافعه ایجاد کند.قدرت این نیروی دافعه بستگی به میزان چاکرایی دارد که کاربر مصرف میکند. هر چه چاکرای بیشتری برای این جوتسو خرج شود،میزان تخریب و دافعه بیشتری ایجاد میکند.این جوتسو به صورت موجی عمل نمیکند بلکه مانند یک حباب است و دارای حدود مشخصی است. مثلا هنگامی که ناگاتو اوزوماکی با استفاده این طریقت کونوهاگاکوره{دهکده مخفی برگ} را نابود کرد یک میزان مشخص و تحدید شده ای از کونوها تخریب شد.

۲-تنگای شینسه:این جوتسو به نوعی نوع بسیار پیشرفته ترِ بانشو تنین است که مادارا اوچیها به کمک سوسانوی خود آن را اجرا کرد..نام این جوتسو در انیمه و یا مانگا گفته نشده است و در بازی استورم ۳ این اسم بیان شده است. گمان میرود در تنگای شینسه مادارا چاکرای خودش را با کمک سوسانو به خارج از جو میفرستد سپس با کمک طریقت تندو و جاذبه رینگان اجرام آسمانی را به سمت خودش میکشد.

از انجایی که مادارا اوچیها تنها کاربر این جوتسو از توانایی جاذبه طریقت تندوی رینگان استفاده کرده این جوتسو در این دسته بندی قرار گرفته است.

۲-لیمبو:توانایی حقیقی رینگان مادارا اوچیها جوتسوی لیبمو است.لیمبو بُعدی است که با این دنیا همزیستی داشته و نامرئی است.مادارا با توانایی رینگانش میتواند کاگه بونشین هایی خاص در آن بعد به وجود آورد که میتوانند از او محافظت کنند(کاگه بونشین ها نامرئی هستند).مادارا اوچیها با چشم چپش یک سایه و با دو چشمش چهار سایه میتواند ایجاد کند.این سایه ها محدودیت زمانی دارند و همچنین به راحتی آسیب پذیر نیستند.مثلا ناروتو با چاکرای سنجوتسوی خود توانست به آنها آسیب بزند و یا از طریق مهر شوکاکو{یک دم} توانست یکی از آنها را گیر بیاندازد.ساسکه با کمک رینگان خود آنها را میدید و ناروتو با کمک سنجوتسوی شش طریقت خود میتوانست آنها را حس کند.کاربر میتواند با کمک لیمبو حالت فیزیکی خود را با کاگه بونشینش عوض کند،به عبارتی آن را جایگذاری کند.مانند زمانی که مادارا اوچیها از ساسکه و ناروتو همزمان ضربه خورد جای خود را با کاگه اش عوض کرد.

۳-جیکوکان نینجوتسو(نینجوتسوی فضا زمان):در این قسمت، جیکوکان نینجوتسوهای ساسکه اوچیها را بررسی میکنیم که مختص به رینگان خود ساسکه هستند:

اولین توانایی اختصاصی ساسکه با رینگانش آمنوجیکارا است.آمنوجیکارا یک نینجوتسوی فضا زمان است که از طریق آن ساسکه میتواند اشیا را جایگذاری و یا جابه جا کند.مثلا هنگام فرار از یکی از ابعاد کاگویا اوتسوتسوکی ساسکه بدنش را با لباس ساکورا هارونو جا به جا کرد.

دومین توانایی اختصاصی ساسکه با رینگانش ایجاد پورتال است.برای این جوتسو هنوز نام مشخصی انتخاب نشده است{نام انتخابی در فندوم،دوجوتسوی فضا زمان ساسکه اوچیها است} و لازم به ذکر است که با آمنوجیکارا فرق دارد.{فرق این جیکوکان نینجوتسو با آمنوجیکارا بسیار واضح است.،ساسکه در آمنوجیکارا توانایی جا به جایی اشیا را دارد ولی در این جوتسو ساسکه پورتال باز میکند و میتواند مانند یوموتسو هیراساکا و یا کامویی به ابعاد مختلف و یا در خود بعد زمین سفر کند.به بیان دیگر آمنوجیکارا مانند هیرایشین است و در دسته بندی نینجوتسوهای فضا زمان پورتالی قرار نمیگیرد. این نینجوتسوی فضا زمان ساسکه چاکرای زیادی میطلبد.

همچنین در ناول  (  (Boruto: Naruto the Movie آماده که ساسکه میتواند با کمک رینگانش الگو و کد ها را تجزیه و تحلیل کند و از مقدار کمی داده رمزگذاری شده اطلاعات زیادی دریافت کند.

رینگان ساسکه در حالت کلی شش توموعه دارد ولی با سه و نه توموعه نیز دیده شده است.

پ.ن نینجوتسو های فضا زمانی پورتالی مانند یوموتسو هیراساکا ی کاگویا،کامویی اوبیتو،نینجوتسو فضا زمان شین،کارما و ... است.

این توانایی های فوق مربوط به رینگان هایی هستند که از نسل هاگورومو اوتسوتسوکی و به رنگ بنفش دیده شده اند تمامی کاربران رینگان بنفشی که شبیه به رینگان هاگورمو اوتسوتسوکی است حداقل شش طریقت را به صورت عمومی دارند و در توانایی های اختصاصی ذکر شده هر رینگان با هم تفاوت دارند.

۴- جذب و بروز نینجوتسوها توانایی خاص رینگان موموشیکی اوتسوتسوکی است.گمان میرود موموشیکی با کمک از طریقت گاکیدو و جذب نینجوتسوها،آنها را میتواند به هدفش برگرداند مثل تاتامی مو سوبی نو کامی یا شینکو راسن.در ناول (  (Boruto: Naruto the Movie موموشیکی سبک چوب را نیز میتواند جذب کند.همچنین با رینگان دست چپش میتواند چاکرا و یا موجدات زنده را به اشیا خوراکی تبدیل کند.

۵-در آرک فیلر،اوراشیکی میتوانست با رینگانش از یوموتسو هیراساکا بهره ببرد!همچنین اوراشیکی میتواند زمان را نیز دستکاری کند به گونه ای که هنگامی که در معرض شسیآ

 آسیب قرار میگیرد زمان را با رینگانش به نوعی تغییر دهد و بتواند خود را به محل مدنظرش برای امان ماندن از آسیب و یا حمله دشمنانش حفظ کند.

 

توضیح درباره رینگان ساسکه

یک موضوع قابل بحثی درباره رینگان ساسکه وجود دارد که برخی معتقد اند رینگان ساسکه از طریق گرفتن چاکرای آشورا{یا از هاشیراما سنجو یا از کابوتو یاکوشی}به وجود آمده است.این نظریه قابل رد شدن است.

دلیل اول: تفاوت های فاحش رینگان ساسکه با رینگان مادارا اوچیهاست.مادارا اوچیها با دریافت چاکرای آشورا رینگان خود را بیدار کرد.از نظرتعداد و شکل ظاهری{وجود توموعه در رینگان ساسکه و بیدارد شدن یک رینگان در چشم های ساسکه}و توانایی های بسیار پیشرفته تر{آمنوجیکارا و توانایی  ایجاد پورتال} رینگان ساسکه نمیتواند از طریق دریافت چاکرای آشورا به وجود آمده باشد.

دلیل دوم: خود هاگورمو اوتسوتسوکی گفت که دفعه قبل{زمان آشورا و ایندرا}قدرتم را فقط به آشورا دادم و نتیجه اش این اوضاع حاکم شد،این بار قدرتم را به تنسه ی ایندرا نیز میدهم.(۱4).و میدانیم برای بیداری رینگان کافی است چاکرای هاگورمو در شخصی که شارینگان دارد جریان یابد.

خود ساسکه هم زمان مبارزه با مادارا به کمک ناروتو هنگام اجرای جوتسوی چیدوری،چیدوری اش به رنگ سیاه درآمد و گفت من هم از قدرت دانای شش طریقت استفاده میکنم(۱5).که باز هم نشان از وجود چاکرای هاگورمو به صورت خالص و نه بازتولید شده است.ساسکه زمانی که از مهرنفرین چاکرای اوروچیمارو بهره میبرد،چیدوری اش به رنگ سیاه در آمد از همین رو گمان میرود که مقداری چاکرای سنجوتسو{شاید سنجوتسوی شش طریقت}نیز هنگام تقسیم چاکرا بین ناروتو و ساسکه به شخص ساسکه منتقل شده است.   

دلیل سوم رینگان ساسکه از جهاتی نوعی شِبه رینه شارینگان است! رینگانی با توانایی استفاده از نینجوتسوهای فضا-زمان،توموعه دار،مقاوم دربرابر سوکویومی ابدی و توانایی دیدن بُعد لیمبو مطمئنا این رینگان غیرعادی توسط چاکرای آشورا به وجود نیامده است..

در مانگای بوروتو ده دمی که در مقر کارا نگه داری میشود رینگانی با شش توموعه دارد و شخص ساسکه صراحتا اعلام کرد که دوجوتسوی این ده دم رینگان است.از آنجایی که ساسکه قبلا رینه شارینگان کاگویا،مادارا و حتی ده دم بازیابی شده را در ناروتو شیپودن دیده بود قطعا توانایی تشخیص رینگان از رینه شارنیگان را در مانگای بوروتو دارد.

۱-مانگا چپتر ۳۷۳ صفحه ۲

۲-مانگا چپتر ۶۰۶ صفحه ۱۳

۳-مانگا چپتر ۳۷۵ صفحه ۱۱

۴-مانگا چپتر ۴۶۷ صفحه ۱۲

۵انیمه ناروتو شیپودن قسمت ۴۶۲

۶-مانگا چپتر ۶۷۱ صفحه ۷,دیتابوک چهارم صفحه ۲۳۰

۷-مانگا چپتر ۶۷۱ صفحه ۷

۸-مانگا چپتر ۵۶۰ صفحه ۱۳-۱۵

۹-مانگا چپتر ۶۵۹ صفحه ۷

۱۰-انیمه سینمایی بوروتو:فیلم ناروتو,مانگا بوروتو چپتر ۸ صفحه یک,انیمه بوروتو قسمت های ۶۴-۶۵

۱۱-انیمه بوروتو قسمت ۶۲ 

12-مانگا چپنر 588 صفحه 8     ۱3-مانگا چپتر ۴۴۹ صفحات یک و دو

۱4-مانکا چپتر ۶۷۱ صفحه ۱۵    ۱5-مانگا چپتر ۶۷۳ صفحه ۱۳

 

 

 به نظر شما کدوم قابلیت رینگان جذاب تره؟!