کیان (ارمایل) نویسنده: کیان (ارمایل) 01 اسفند 1399 2 848
Card image cap
توبیراما سنجو
ناروتو
اطلاعات

توبیراما سنجو(千手扉間) بی شک یکی از قوی ترین و شناخته شده ترین شینوبی های تاریخ دنیای ناروتوست.توبیراما هوکاگه دوم دهکده مخفی برگ {کونوهاگاکوره}،مخترع و پدیدآورنده جوتسو های متفاوت در زمینه های مختلف,گسترش دهنده کونوهاگاکوره و برادر هوکاگه اول هاشیراما سنجوست.

خلاصه زندگی:
توبیراما فرزند دوم باتسومو سنجو بود.توبیراما سه برادر دیگر به اسم هاشیراما،کواراما و ایتاما داشت که کواراما و ایتاما در کودکی جان خود را در جریان کشمکش و نزاع بین قبایل از دست دادند.توبیراما و برادر بزرگ تر خود هاشیراما تصمیم گرفتند با هدف جلوگیری از جنگ بین قبایل، چرخه نفرت را بین قبایل از بین ببرند تا دیگر کسی در جنگ کشته نشود.
رقیب و دشمن اصلی قبیله سنجو،قبیله اوچیها بود که بعد ها توبیراما سنجو در جریان نبرد بین خودش و ایزونا اوچیها
, برادر مادارا اوچیها,او را به شدت زخمی می‌کند.مادارا زمانی که به قصد خونخواهی وارد جنگ میشود و شکست میخورد ,توبیراما قصد جانش را میکند,هاشیراما برای اینکه بین قبایل صلح را به وجود آورد داوطلبانه حاضر می شود برای صلح واقعی جان بدهد و این چرخه نفرتی که بین اوچیها و سنجو به وجود امده را از بین ببرد و زمانی که مادارا از حسن طینت هاشیراما در انجام این کار با خبرمیشود ,جلوی آن را میگیرد و قبیله اوچیها و سنجو به یک آتش بس و یک اتحاد واحد میرسند و با سایر قبایل کوچک تر و ضعیف تر اتحاد بر قرار میکنند و کونوهاگاکوره متولد می شود. (هر چند بعد ها مادارا اعتراف می‌کند که ای کاش به جای اینکه گفته بود: هاشیراما خودت را برای صلح فدا کن،به او گفته بود جان برادرت {توبیراما}را برای صلح فدا کن)
وقتی که قرار شد برای کونوهاگاکوره یک رهبر یا هوکاگه انتخاب شود هاشیراما
,مادارا را پیشنهاد میکند اما توبیراما مخالفت میکند,او در نظر داشت با یک انتخابات آزاد رهبر کونوهاگاکوره برگزیده شود و در نهایت هاشیراما حرف توبیراما را میپذیرد و بعد از انتخابات و اعلام نتایج,هاشیراما رهبر دهکده شده و مادارا دهکده را ترک میکند.
توبیراما در زمان هوکاگه اول هاشیراما سنجو
,کار های مختلفی در زمینه های متفاوت مانند ایجاد اولین تیم سه نفره متشکل از هیروزن ساروتوبی،هُمورا ایتوکادو و کومارو اوتاتانه و اختراع کردن جوتسو های متفاوت انجام میدهد.
بعد از مرگ هاشیراما
,توبیراما به عنوان هوکاگه دوم گماشته میشود.
توبیراما در زمان هوکاگه بودنش در جهت تقویت دهکده کارهای مهمی انجام میدهد.مانند تاسیس آنبو
,به وجود آوردن نیروی پلیس به کمک قبیله اوچیها و برگزاری امتحان های چونین, همچنین توبیراما مثل برادرش سعی در ثبات و پایداری دهکده وآرام نگه داشتن اوضاع میکند و صلح و دوستی را به خارج از مرز های کونوهاگاکوره ارسال کند از همین رو جشنی را ترتیب میدهد که در آن رایکاگه دوم رهبر دهکده مخفی ابر{کُوموگاموره} هم حضور دارد. ولی در آن جشن توسط کینکاکو و گنیکاکو مورد حمله قرار میگیرد که از دست آن ها می‌گریزد.
در جریان جنگ جهانی اول شینوبی توبیراما به همراه دانزو شیمورا،تورینو آکیمیچی و کاگامی اوچیها به همراه تیم سابق خودش که اولین تیم سه نفره بود، در جنگ با کُومو گاکوره مورد محاصره کینکاکو و گینکاکو به همراه بیست تا از شینوبی های سطح بالای{
s} کُوموگاکوره قرار میگیرد و برای نجات دادن شاگردانش,جان خودش رو فدا می‌کند و در دومین مواجه خودش با کینکاکو و گینکاکو,توسط کینکاکو به قتل میرسد.
توبیراما قبل از مرگ خودش هیروزن ساروتوبی ر
ا به عنوان هوکاگو سوم و دانزو شیمورا را به عنوان رییس سازمان آنبو بر میگزیند تا  کونوهاگاکوره بی‌سرپرست و رهبر نباشد و توسط بهترین شینوبی های آن زمان کونوهاکاگوره تحت رهبری قرار بگیرد.

  توانایی های توبیراما

توبیراما هنگام هوکاگه شدن قوی ترین شینوبی زمان خود بود.

از نظر مقدار چاکرا,به دلیل سنجو بودن غنی بود.توبیراما تمامی ماهیت های طبیعی چاکرا (آب.آتش.باد.رعد.زمین.یین و یانگ)را داراست و بهره هوشی بالایی نیز دارد,همانطور که دیدم در جریان جنگ جهانی چهارم شینوبی اتفاقات را به خوبی آنالیز میکند و به علوم مختلف اشراف دارد.بی آنکه در کوهستان میوبوکو آموزش دیده باشد می دانست آن وزغ از آنجا آمده و یا متوجه تاثیر چاکرای سنجوتسو در مبارزه با اوبیتو شده بود.

به عنوان یک سنجو در زمینه های نینجوتسو,تایجوتسو و حتی گنجوتسو خبره بود و نه تنها در آنها استاد شد بلکه جوتسوهای مختلفی را نیز خلق کرد. مثل ادوتنسه،هیرایشین گیری،کاگه بونشین و ... .

او توانست رایجین پرنده(هیرایشین گیری) را خلق کند.جوتسویی که بعد ها توسط میناتو نامیکازه تامیم پیدا میکند.توبیراما از هر نظر سریع ترین شینوبی زمان خود بود.نه تنها با رایجین پرنده؛بلکه سرعت فردی بالایی نیز داشته است.در زمان ادوتنسه توانایی فرد به مراتب کاهش می آبد،او با کالبد ضعیفی که داشت توانست مهر خود را روی بدن اوبیتو قبل از برخورد با او قرار دهد که نشان از سرعت سرسام آور او در زمان زنده بودنش دارد.حتی گفته شده که به اندازه ای سریع بود که هدف بدون متوجه شدن توسط مهرش نشانگذاری میشود.

با نشانگذاری هدفش،میتواند در کنارش پدید آید بی آنکه بتواند واکنشی نشان دهد و یا خود را در مکانی که قبلا نشانه گذاری کرده بود به وسیله نینجوتسوی فضا زمان وشونشین نوجوتسو (Body Flicker)جا به جا کند.

کنترل چاکرای توبیراما به قدری بالا بود که میتوانست با یک مهر انگشتی جوتسو ها را اجرا کند.در شوریکنجوتسو،کِکای جوتسو،کِنجوتسو نیز مهارت داشت.

توبیراما یک سنسور تایپ بود.مثلا میتوانست با لمس زمین چاکرا را در فواصل خیلی طولانی حس کند و حتی تعداد شینوبی های اطرافش را نیز متوجه می شد.

در سبک آب توبیراما یک شینوبی شناخته شده بود,توانایی ایجاد یک سیل بدون حضور منبع طبیعی آب را دارد!می تواند با ایجاد جریان پر فشار هرچیزی(حتی درخت مقدس) را برش دهد.در سایر سبک ها از او توانایی چشمگیری ندیدیم.او مانند برادرش هاشیراما صرفا در سبک خودش استاد شد و علی رغم داشتن تمام ماهیت های چاکرا بر خلاف هیروزن سعی بر یادگیری سایر سبک ها نکرد و بیشتر به فکر نو آوردی بود.البته توبیراما در میانسالی مرد.شاید اگر دیر تر میمرد میتوانست جوتسو های جدیدتری خلق کند. 

میراث توبیراما برای دنیای شینوبی

توبیراما با تاسیس پلیس دهکده واستفاده از قبیله اوچیها به عنوان کارمندان این مرکز باعث کنترل شدن شینوبی های یاغی دهکده شده بود.

توبیراما با تاسیس آنبو عصر جدیدی را آغاز کرد که سایر دهکده ها با کپی برداری از این سازمان،خودشان نیرو های ویژه ای را تعلیم داده و پرورش دادند.مانند دهکده مخفی مه {کیریگاکوره} که آنبو های منحصر به فرد خود را داشت.

توبیراما با ایجاد امتحانات چونین باعث نزدیک تر شدن دهکده ها به هم و  پایدارتر کردن صلح در منطقه کمک کرد.

 

توضیح درباره رابطه توبیراما سنجو و قبیله اوچیها

توبیراما سنجو هیچ وقت نگاه مثبتی به قبیله اوچیها نداشت,بعد از اینکه ادوتنسه شد هم گفت که فکر میکرد اوچیها بالاخره شورش  کند و حتی زمانی که فهمید ساسکه یک اوچیهاست گفت که دور از ذهن نبود که با ادمی مثل اوروچیمارو همکاری کنه.توبیراما,ذاتا اوچیها رو یک قبیله شیطانی میدید و با حاشیه راندن اوچیها,گمان میکرد که به جایگاهی اصلی اوچیها آنها را رسانده است.ولی بر این باور بود که مشکل اصلی اوچیها عشق و علاقه آنهاست,عشق و علاقه ای که در آخر با پدید آمدن شارینگان به نفرت تبدیل میشود و هر چه این نفرت قوی تر باشد ,قدرت شارینگان نیزافزایش خواهد یافت.و در نهایت اوچیها در تاریکی فرو میرود.البته بعد ها توبیراما تصحیح کرد که شاگردی به اسم کاگامی اوچیها داشته و با اوچیهایی که دنبال محافظت و جانفشانی دربرابر دهکده است مشکلی ندارد.به نوعی میتوان گفت پیشینه بد قبیله اوچیها نزد توبیراما باعث این سوءظن نسبت به قبیله اوچیها بود.

درباره نابودی قبیله اوچیها مقاله جداگانه قرار خواهیم داد.

 

با توجه به توضیحات فوق به نظر شما توبیراما لایق هوکاگه شدن بود؟!اگر نبود چه کسی جانشین بهتری برای او بود؟!